ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО СІМ’Ю?



Порошенко до Дня усиновлення: Міцна сім'я - запорука успішної держави
Сім’я дарує кожній людині відчуття стабільності, захищеності, впевненості, що в свою чергу спонукає до розвитку власного індивідуального потенціалу, бажанню досягати висот.
Сім’я – це фортеця, порятунок від труднощів, захист від жорстокого світу. Міцна родина дарує тепло, затишок, спокій. Адже вдома нас оточують рідні люди, які нас люблять, розуміють, завжди намагаються допомогти.
Важливо з дітьми говорити про сім’ю, обговорювати відносини, вчити їх таким чином взаємодіяти зі світом. Такі ігри допоможуть сформувати сімейні цінності, обговорити найцінніше, що є у кожного.
1. Діагностична вправа “Малюнок сім’ї”. Мета: виявлення особливостей сімейних відносин. Матеріали: аркуші паперу формату А4, кольорові олівці.
Інструкція: “Намалюйте свою сім’ю, як ви її собі уявляєте”. Добре, якщо кожен член родини намалює своє бачення родини.
Після виконання завдання слід отримати максимум додаткової інформації за допомогою наступних питань:
Скажи, хто тут намальований?
Де вони знаходяться?
Їм весело чи нудно? Чому?
Що вони роблять?
Хто з них найбільш нещасний? Чому?
Хто з намальованих людей найщасливіший? Чому?
Дана вправа допоможе поглянути на сім’ю дитини в цілому, побачити причини можливих конфліктних ситуацій. 
2. Для найменших дітей формування сімейних цінностей можна починати із елементарних дидактичних ігор-пазлів «Хто для кого», де завданням стоїть віднайти маму і дитинча. Дана гра несе як пізнавальний елемент, так і розвиваючий і терапевтичний. 
3. Рольова гра. Через тваринок молодші дошкільники краще сприймають світ, тому сім’ї тварин – гарний інструмент у роботі про родину і є прекрасним засобом відреагування конфліктів, емоційно-напружених моментів дитиною шляхом програвання різноманітних сюжетів.


Тематика їх може бути абсолютно різною, добре якщо вони відображають ситуації з реального життя, адже так дитина вчиться ще і взаємодіяти, бути у відносинах з іншими.
Для старших дошкільників, дітей шкільного віку можна використовувати лялькові сім’їмеблібудиночки.
Пальчикові сім’ї теж прекрасна іграшка для програвання сімейних відносин для найменших.
4. Створення альбому із сімейних фотографій. Дана гра можлива вже з 6-ти років. Знайдіть роздруковані сімейні фото чи намалюйте членів родини. Також знадобиться клейка стрічка і кілька великих аркушів паперу.
Потім разом з дитиною зробіть колаж, обговорюючи особливості сім’ї, чисельність, моменти, які зображені на фото. Ви можете обговорити з дітьми, яку особливу роль відіграє в родині кожен з її членів.
Після цього можете задати питання: “Чому ти важливий для своєї сім’ї?”. Обговоріть з дитиною, що він сам може зробити, щоб членам його сім’ї стало жити ще краще і приємніше?
Також можна задати ряд наступних запитань:
– Чому для тебе так важлива твоя сім’я?
– Як би ти жив, якби у тебе не було сім’ї?
– Де живуть діти, у яких сім’ї немає?
Таке заняття добре проводити в груповому форматі. Діти зможуть порівняти і побачити, що існують різні форми сімей.
5. “Генеологічне дерево”. Мета: розвиток взаєморозуміння, згуртованості між батьками и дітьми, встановлення зв’язку між поколіннями, розширення уявлення дітей про життя родичів.
Разом з дитиною на одному аркушу паперу намалюйте дерево сім’ї. В процесі малювання познайомте дітей з життям бабусь, дідусів, розкажіть про традиції, які притаманні вашій сім’ї.
6. Малювання сімейного гербу. З давніх-давен люди складають герби з різних символів, в яких вони знаходять підтримку і силу. У гербі мають відображення: ім’я, символ, особиста сила, сильна риса характеру, зовнішня сила (що або хто підтримує ззовні), «подвиг» (ситуації, в яких члени родини були «на висоті»), мрія. Намалюйте герб своєї родини. У малюванні герба необхідно прийняти участь всім членам сім’ї.
7. Люди, як кола. На аркуші паперу намалюйте членів родини у вигляді кіл. Впишіть імена і стрілочками вкажіть відносини між ними: прямий – хороші відносини, хвилястою лінією – емоційно-неврівноважені, пунктиром – слабкі, жирною лінією – авторитарні. При виділенні відносин можна додати свої розпізнавальні знаки з урахуванням індивідуальних особливостей вашої родини.
8. Сім’я – єдиний організм. Роздрукуйте контури тіла людини чи улюбленої для вашої дитини тварини. І розподіліть сімейні ролі в вашому домі за таким принципом: «Голова» сім’ї, «Душа» сім’ї, «Руки» сім’ї, «Ноги» сім’ї. Пам’ятайте, що один і той самий член родини може виконувати кілька ролей.
контур чловека
Бажаємо вам та вашій родині гарного настрою та приємних традицій в родинному колі!


Комментариев нет:

Отправить комментарий